Денислав Кънев и
Надя Димокова

Денислав Кънев

„Всеки може да направи хореография за себе си, ако знае как да работи със собственото си тяло.“

Още като дете Денислав Кънев (Дени) се мести от Силистра във Варна, за да учи балет в НУИ „Добри Христов“. Година по-късно той получава покана от Националното училище за танцово изкуство и заминава за София. Но минават няколко години и съдбата отново го довежда във Варна – този път като участник в Академията към Международния балетен конкурс. 

Така започва неговият артистичен път: по време на участието си в Академията Дени получава едновременно три предложения от балетни училища в Германия – Хамбург, Щутгарт и Берлин. Избира Берлин и става ученик на Националното балетно училище (Германия), където впоследствие завършва и висшето си образование: „Педагогика и хореография“.

Първото си предложение за работа той получава от театъра в Десау още като ученик. Впоследствие работи като артист и солист в театрите в Магдебург, Кемниц, Майнц и Висбаден (където танцува и до днес).

През годините Дени е работил с икони на съвременния танц като Йохан Ингер (NDT, Cullberg), Охад Нахарин (Batsheva), Александър Екман, Уейн МакГрегор (ROH). Изпълнявал е хореографии на Уилям Форсайт, Жири Килиян и други.

Всички тези творци са допринесли за неговото изграждане като артист. Богатият творчески опит е научил Дени, че всеки път, когато започваме работа с нов хореограф, трябва да започваме отначало. Все едно сме чист лист хартия, все едно никога досега не сме танцували. 

Дени има крайно обострен усет за свобода в танца. Той знае, че, импровизирайки, човек често подсъзнателно се опира върху материал, с който вече е работил. Въобразяваме си, че сме свободни, но всъщност пресъздаваме отново и отново своя досегашен опит. Методите за импровизация, които Дени ще сподели с нас, разчупват този модел. Те смекчават и страховете, познати на всеки танцьор, като страха да паднеш, страха да не се справиш, страха дори да си позволиш да опиташ. 

В края на краищата, всяко тяло е различно. Дори повече: едно и също тяло се чувства по съвсем различен начин всеки ден. В два поредни дни заедно с Денислав Кънев ще изследваме малките и големи разлики и ще си позволим да ги използваме, за да творим.

Надя Димокова

„Най-важното за един артист е да умее да слуша своето тяло.“

Надя Димокова е родена в Донецк, Украйна. Започва професионална работа в театъра рано – още като ученичка в балетното училище в родния си град. Скоро след завършването получава предложение за работа в Тюринген, Германия. Приема го и тогава нещата за нея коренно се променят. След Тюринген Надя става солист в операта в Цюрих, Швейцария. По-късно се връща отново в Германия и работи в театъра в Дортмунд, а впоследствие се мести в Шверин, където също става солист.

През годините Надя е работила лично с икони на съвременния танц като Матс Ек (Швеция) и Уилям Форсайт (САЩ/Гермния), както с имена като Робърт Норт (САЩ), Хайнц Спьорли (Швейцария), Давиде Бомбана (Италия), Нилс Кристе (Нидерландия), Алексей Ратмански (Русия/САЩ), Франческо Напа (Италия), Ханс ван Манен (Нидерландия) и други.

От 2015 насам Надя живее и преподава във Варна – града, в който е бил роден нейният прапрадядо. Създава собствена школа – N. D. Ballet, в която преподава класически балет и съвременен танц.

През 2018 Надя прави спектакъла „Зад обявите“ за трупата за съвременен танц Варна Денс Театър. Спектакълът е игран в България и Турция.

Всеки клас при Надя Димокова е различен. Тя преподава различни техники, които е научила от хореографите, с които е работила, като внимателно напасва материал според учениците. Надя създава непринудена творческа атмосфера, която помага на ученците да се отпуснат и да се включат активно в работата. Надя успява да усети всеки един ученик и, по-важното, да го накара и той да усети своето тяло и своята същност.